Zine el-Abidine Ben Ali
Následníkem prvního prezidenta nezávislého Tuniska se stal právě Zine el-Abidine Ben Ali. Dostal se do nezáviděníhodné situace, kdy musel nahradit milovaného a také velmi uctívaného Habíba Búrgíbu. Svou situaci si ale zapříčil zčásti sám, protože to byl on, kdo ho označil za mentálně nezpůsobilého a sesadil ho z „trůnu“.
Nástup k moci
Zine el-Abidine Ben Ali se narodil 3.9.1936 ve městě Hammam Sousse, které se stalo předměstím dnešního Sousse. Do politiky se začal angažovat od roku 1964; byl vyslán v roli atašé do Maroku a po čtyři roky působil jako velvyslanec v Polsku. K moci se dostal 7.11.1987 a od té doby se Tunisko rozdělilo na dva tábory – jedna za ním stála, druhá jej odmítala pro to, co udělal Habíbu Búrgíbovi. Celá aféra trvala pouze několik měsíců. Po jejich uplynutí se situace uklidnila a Zine el-Abidine Ben Ali zůstal nadále u moci.
Ben Aliho kandidatura
Po jednadvaceti letech, kdy názory a projevy občanů kolísaly z jedné strany na druhou, se Zine el-Abidine Ben Ali stává novým idolem Tuniska. V očích Tunisanů se dokonce vyrovnává i samotnému Habíbu Búrgíbovi. Při posledních volbách v roce 2004 získal 94,5% hlasů, i přestože se před těmito volbami diskutovalo o povolení jeho opětovné kandidatury. Ben Ali ale prohlásil, že se v roce 2009 dozajista zúčastní dalšího kola voleb.
Přínosy Ben Aliho vlády
I přes nepříznivé názory, které k němu určité procento populace chová, si Zine el-Abidine Ben Ali získal popularitu u většiny zejména díky svým vedoucím schopnostem. Za jeho vlády se země harmonicky rozvíjí, ekonomika vzkvétá a inspirace a otevřenost pro západ zajišťuje stále více turistů a následné bohatnutí země.