Aboul-Qacem Echebbi
Echebbi se během svého života stal nejznámějším tuniským básníkem a spisovatelem. Jedním z jeho největších děl literární tvorby bylo napsání textu k národní hymně Tuniska.
Básníkovo mládí
Narodil se 24.2.1909 v tuniském Tozeur. Roku 1930 vystudoval Echebbi univerzitu Ez-Zitouna v Tunisku a získal magisterský titul z práv. Mezi jeho záliby se záhy dostal i zájem o zahraniční moderní literaturu a překlady velkých románů do arabštiny. Přepisoval i staroarabské knihy do současné arabštiny, jimiž se mnohdy nechával ve svých dílech inspirovat.
Echebbiho díla
Ve své tvorbě se zaobíral množstvím témat. Nikdy nepsal pouze z jedné oblasti, ale snažil se postihnout všechny důležité aspekty lidského života. Echebbiho díla nabírala postupem času na dokonalosti a stále více se stával známějším a uznávanějším. Zejména jeho básně se staly novým hitem a zároveň nejvychvalovanějšími od kritiků nejen v Tunisku, ale na celém Středním východě.
Aboulova skromnost a přímost
Právě tím, že nepsal pouze pro elitu místní společnosti, se Echebbi stal slavným i mezi chudým obyvatelstvem Tuniska. Jejich srdce si získal hlavně básní Ela Toghat Al Alarm (Všem tyranům světa), kde nevybíravým způsobem popisuje zločiny způsobené francouzským kolonialismem a pobízí své soukmenovce k revoltě a změně protektorátního režimu.
Smrt velkého básníka
Na výslunní slávy se bohužel Echebbi dlouho neohřál. Zemřel 25.8.1934 na tuberkulózu a zánět myokardu, které v té době byly téměř nevyléčitelné. Jeho básně ale zapomenuty nebyly. Část jich byla vydána v 50. letech 20. století, kdy byl svržen protektorát. V rodném městě Tozeur byla na jeho počest postavena socha a jeho portrét se objevuje na známkách v hodnotě 30 dinárů.