Tabarka

Tabarka je město s úchvatnou okolní krajinou jen několik kilometrů od alžírských hranic. V oblasti, které se jinak přezdívá korálové pobřeží se pěstuje korkový dub. Tabarka je jeho významným vývozcem do světa. Na nedalekém ostrůvku se z moře ční stará janovská pevnost. Pokud zatoužíte po ruinách starých římských měst, navštivte město Dougga. Nabídne vám zříceniny kapitolu, chrámu, fóra nebo tržiště.

Počasí v Tabarce

Click for Tabarka, Tunisia Forecast

Tabarka a golf

Tabarka je velice frekventovaným letoviskem Tuniska. A nabízí toho skutečně hodně. Asi nejznámější je golf, který tu můžete provozovat na vyhraněných golfových hřištích. Golf na Tabarce, potažmo v celém Tunisku, a vše s ním spojené (vybavení, golfová hřiště) je na vysoké úrovni. Poskytuje hráčům veškerý komfort, který k tomuto sportu bezesporu patří. Ale nejen golfem je Tabarka známá. Překrásné korály, jazzové festivaly… to vše se na Tabarce dá najít a zhlédnout.

Tabarka stejně jako celé Tunisko často měnilo své pány. Každý tu zanechal po sobě nějakou stopu, která je charakteristická pro právě vládnoucí říši. Proto Tabarka doslova oplývá kláštery, pevnůstkami, které vystavěly různé národy.

„Vodní“ Tabarka

Na Tabarku pějí chválu jsou potápěči a milovníci podmořského světa. Kolem poloostrova se nachází na dvacet krásných míst, kde se můžete dle libosti potápět a prohlédnout si překrásné korály a živočichy pěkně zblízka. A když se vynoříte? Můžete si jen tak zaplavat v moři. Tabarka má velice čisté a udržované pláže, proto i voda je tu bez „nechutností“, které v ní občas plavají v jiných letoviscích.

„Mořské jehly“ - Esplanade des Aiquilles

„Mořské jehly“ se nacházejí poblíž centra Tabarky. Vypínají se do výše 30m a pro ty, kteří si troufnou na ně vylézt, se otevře nezapomenutelný pohled na pobřeží, o které se tříští mohutné vlny Středozemního moře. Skály samotné jsou zvětralé a plné průduchů skýtající oporu pro nadšené horolezce. Po betonovém molu se můžete vydat dále do moře. Ale pozor - v období silných větrů, kdy se o tento vlnolam tříští mohutné vlny a zaplavují jej spoustou vody, která vás promočí do poslední nitky, se tu není radno procházet. Snadno by se vám mohlo stát, že se nějaká splašená vlna přelije i přes vás a vezme vás s sebou do moře, které je v této části pobřeží plné kamenů a tvrdých oblázků.

Amphitheátre de la mer

Kousek dál, stále po cestě vinoucí se podél Esplanade des Aiquilles, se nachází Amphitheátre de la mer. Jak již název napovídá, jde o místní divadlo. Nečekejte ale starověké divadlo, jaké můžete najít v Řecku. Tato železobetonová stavba nemá pro návštěvníka žádnou historickou ani kulturní hodnotu. Ale opět je z jejího vrcholku krásný výhled na širé moře a nedalekou pevnost Fort Génois.

Centrum Tabarky – tržiště

Stejně jako ve většině muslimských měst i tady vévodí centru města obrovité tržiště. Nemůže se svojí velikostí rovnat tomu v Medině nebo v jiném velkém městě, ale i tak trvá dosti dlouho, než jej celé projdete. Hodně krámků tu je podobných a pokud se nechcete vrátit již po deseti minutách obtěžkáni nákupy, opravdu se musíte pohroužit až do hloubi městských ulic.

Trhovci v Tabarce

Trhovci jsou po celém muslimském světě stejní. Tabarka není výjimkou. I tady tvoří prodávající jakési „gangy, komunity, společenstva“, která mezi sebou spolupracují. Budou si vás přehazovat a hrát si s vámi jako kočka s myší. Nenechte se ale nachytat a všechno si pořádně prohlédněte a nenakupujte v prvním krámě. Opravdu to není poslední krám, kde vysněné zboží najdete.

Smlouvání aneb jak vyzrát na Tabarku

Zdejší smlouvání je trochu obtížnější než kdekoli jinde. Tabarka je menší město Tuniska, proto si trhovci snaží držet svoje ceny na poměrně vysoké výši. Kdekoli jinde byste usmlouvali svoje zboží na třetinu někdy i čtvrtinu ceny. Ne tady. Tabarka má svoji podivnou zákonitost a taje smlouvání. Pokud se dostanete do spárů „gangu“ můžete si být jisti, že jeden z nich nadhodí takovou cenu, které se v duchu usmějete. V žádném případě nedávejte najevo pohoršení nebojej nezačněte urážet. Patří to k jejich mentalitě a kultuře. V klidu se s ním rozlučte a odejděte. Buď vás pošle ke svému „kolegovi“ nebo se za vámi rozeběhne a sleví.

Z vlastní zkušenosti můžu doporučit, že slušným jednáním dojdete velice daleko. V klidu si s ním sedněte a začněte psát na jím podaný papírek svoje návrhy cen. Začněte velice nízko, abyste mohli jít výše a uvidíte jakými výrazy vás bude častovat (sabotér, čech komunist, pirát, zloděj…). Vždycky se dá s nimi rozumně domluvit a pokud vám jimi nabízená cena nebude vyhovovat, jednoduše běžte o dům (o krámek) dál.

foto
pata
Aira GROUP, Outsourcing IT, zásady ochrany osobních údajů