Tunisko - Jazyk

Pokud dobře umíte francouzsky, rozhodně se v Tunisku nemusíte bát promluvit. Oficiálním jazykem je totiž arabština a francouzština. Ve všech letoviscích a na trzích se však domluvíte i česky – základní fráze a významy jsou tu velice rozšířené a používané. Z obyvatelstva tu převládají Arabové (98%), zbytek náleží k tuniským Židům, Francouzům a jiným Evropanům.

Prvními obyvateli Tuniska se stali berbeři, kteří jej osídlili již ve 4.tisíciletí př.n.l. Dalšími obyvateli se stali Féničané, kteří pozvedli Tunisko a rozšířili tu svoji kulturu. Římané, Vandalové, Byzantinci – všichni se vystřídali v držení moci; zanechali tu něco ze své podstaty a kultury. Vše ale bylo pohřbeno v 7.století n.l., kdy do Tuniska vtrhli Arabové a změnili jeho dosavadní tvář. Zavedli novou kulturu, nové zvyklosti, nový jazyk – arabštinu.

Arabové mluví francouzsky velmi plynně, i když je to jejich druhý jazyk. I veřejné nápisy jsou v tomto jazyce. Jelikož je ale francouzština slepou větví mezi latinou a angličtinou, většinou nebývá problémem psané písmo – horší je to již s výslovností. Francouzština se počítá mezi těžší jazyky – a arabština jakbysmet. Ta je dokonce unikátním jazykem. Obsahuje totiž hlásky, které se v žádném jiném evropském jazyce nevyskytují. Arabština má mnoho dialektů, proto tuniská arabština je daleko jiná než arabština v Maroku nebo Egyptě. Každé písmeno nebo určitý shluk slabik má jinou výslovnost, jiný význam. Zvláštní skladba vět a výslovnost, na které si skoro každý zlomí jazyk, činí z arabštiny jeden z nejtěžších jazyků na světě.

Chtěli byste se v Tunisku domluvit?
Kurzy španělštiny - Elvis.cz
Kurzy španělštiny - Ceet.cz
Kurzy španělštiny - Londoninstitute.cz

Chtěli byste se o španělštině a katalánštině dozvědět více?
Profil španělština - profesionalni-preklady.cz
Profil katalánština - profesionalni-preklady.cz

Potřebujete překlad do španělštiny nebo katalánštiny?
Překlady španělština - Ceet.cz
Překlady katalánština - Pražská.info

foto
pata
Aira GROUP, Outsourcing IT, zásady ochrany osobních údajů