Matmata

Na jihu Tuniska, v nehostinné pouštní oblasti můžete navštívit úchvatná skalní města berberů. V městečku Matmata naleznete starou berberskou jeskynní vesnici. V jeskynním hotelu si dokonce můžete vyzkoušet, jak se v podzemí žije. Tento kraj je podzemními obydlími proslulý.

Matmata leží na severním okraji Daharu (Matmatská vrchovina). Kdybyste sem ale jeli a nebyli informováni o zvláštnosti Matmaty, asi byste ji ani nenašli. Při letmém pohledu toho není moc vidět, jen pár kopců z hlíny, kterých by si nezúčastněný cestovatel ani nevšiml. Pod povrchem ale ukrývá nečekané poklady. Matmata je vlastně sítí „králičích nor“, a když do ní vkročíte otevře se před vámi pohled na nádvoří.

Matmata a domy v zemi

Ruce a ryba. Tento znak zdobí veškeré „dveře“ v Matmatě. Domy nejsou skutečné nory, ale spíš vyhloubené příbytky, které se nijak neliší od těch, co známe. Pouze v tom, že tyto nenarušují ráz krajiny. V dnešní době Matmata hostí již velice málo Berberů. Jejich příbytky jsou spíše využívány jako turistické atrakce. Ale ty rodiny, které tu přeci jen zůstávají, rozhodně netrpí nedostatkem místa. Pokud se rodinný kruh příliš rozroste, stačí vyhloubit další chodby a rázem je o místo postaráno.

George Lucas a Matmata

Většina lidí jistě zná Hvězdné války. Jejich autorem je George Lucas, který si vybral Matmatu pro svůj film právě pro její jedinečnost a ojedinělou architekturu. V nově natočené První Epizodě se zde ve slavném pouštím závodě kluzáku prohání malý Anakin Skywalker. Matmata opravdu musí zaujmout každého (nejenom režiséra filmu), kdo má trochu rád historii a ojedinělé věci, které nikde jinde neuvidí.

Obdobně zajímavé jsou i další zdejší města Tatouine a Medenie.

Tatouine

Přísně geometrický půdorys, tak to je Tatouine vybudované pro vojenské účely. Od počátku 20.století tu působily cizinecké legie, později se kasárny změnily na vězení. Dnešní podoba se vrátila k prvopočátku – opět město obsadili vojáci. Tatouine je především hornatou zemí se stolovým pouštním pohořím. Celkový ráz krajiny je utvářen malými berberskými vesničkami, které jsou pro tuto oblast charakteristické. Říká se jim ksary – původně to znamenalo opevněná vesnička.

Počasí v Tatouinii

Click for Tataouine, Tunisia Forecast

Tatouine je poslední pumpa při cestě na jih. Pokud nenatankujete… nejedete, pokud byste nebyli hledači nafty a čirou náhodou byste v poušti nepadli na zapomenutý pramen.

foto
pata
Aira GROUP, Outsourcing IT, zásady ochrany osobních údajů