Sahara

Na jihu země se ve vnitrozemí nachází další moře, tentokrát jde ale o obrovské moře písku. Sahara je pojem, je to magnet, je to symbol neporazitelné síly přírody, který všem milovníkům exotiky a dobrodružství, kteří se Saharu rozhodnou navštívit, umožní okusit, co to je být obklopen jen pískem a extrémními podmínkami.

Sahara je největší pouští světa. Se svou rozlohou 9 milionu km2 je stejně rozlehlá jako Čína nebo USA a rozkládá se přes 10 států. Okraj Sahary se dotýká pobřeží Atlantského oceánu, druhý sahá až k pobřeží Rudého moře. Sahara není pro každého. Mnoho lidí v ní vidí symbol nebezpečí, jiní symbol moci a nespoutané přírody. Všichni ale mají pravdu. Sahara je nebezpečná, ale zároveň i přívětivá. Dvě strany mince, které se mohou ale vzápětí překlopit – z dobra na zlo a opačně.

A jak Sahara vypadá?

Sahara je především kamenitá poušť, pouze menší části jsou písečné. Takže není všude pouze písek, jak se většina mylně domnívá. Na některých místech sahá Sahara jen několik málo metrů nad úroveň Středozemního moře, jinde se zvedá do výše 800m, aby zase přešla v nekonečnou písečnou planinu, kde vás bude nemilosrdně bičovat vítr a slunce zaživa opékat.

Z klimatického hlediska se dá říci, že Sahara je velice suchým územím. Je to způsobené zejména větry, které odnesou bouřková mračna neznámo kam. Přesto ale Sahara není úplně bez deště. Většinou tu bývají silné lijáky, které promočí i hliněné střechy.

Sahara má i svoji vlastní flóru, na kterou působí čtyři faktory – horko, sucho, obrovské rozdíly mezi denní a noční teplotou a krátká doba vývoje. Z těchto důvodů je zastoupení druhů na Sahaře velice chudé, ale dokonale uzpůsobené pro místní podmínky. Zadržují a uchovávají vodu, proto zde mohou žít i jiné formy života. Ale i jejich různorodost je na velice nízkém stupni.

Sahara a její obyvatelé

Sahara si zocelila a podrobila všechny svoje obyvatele na nejvyšší možnou míru. Museli se jí přizpůsobit, aby přežili. Tím se Sahara povznesla na úroveň, kdy musí být svými obyvateli respektována a uctívána. Životu na Sahaře se říká nomádský nebo polonomádský. Tento styl nepoškozuje ekologickou rovnováhu. Sahara je obývána 2 miliony lidí. Někteří žijí přímo v poušti, někteří v oázách, které se staly jejich živitelkami.

Obyvatelstvo Sahary je tvořeno především Tuaregy a Berbery. V 7. století byla Sahara obsazena Araby, kteří zde začali šířit islám. Celé severní pobřeží dotýkající se Sahary je poseto římskými památkami a zbytky kultur, které se tu v průběhu věku vyskytovaly.

Magická Sahara

Vnitrozemské moře. Nezaplavete si ale v „mokré“ vodě, ale v suchém písku. Sahara se stala pojmem, magnetem, symbolem síly přírody, její jedinečnosti a primitivní surovosti, která tu byla od počátku věků. Nikdo si ji dosud nepodrobil. Sahara tu stále je téměř v nezměněné podobě. Dobrodružství a exotika je vám otevřena. Sahara je dokonalým místem pro extrémní nadšence a cestovatele, kteří si chtějí ze všední dovolené udělat nevšední. Takovou dovolenou, na kterou nikdy nezapomenete.

Láká turisty svým kouzlem, které ale může být i nebezpečné. Přesto je každoročně navštěvována zástupy turistů, kteří chtějí magickou Saharu spatřit na vlastní oči. Sahara má ale i svá místa, která stojí za to navštívit, abyste nebyli ochuzeni o ty nejlepší zážitky.

Asi nejlepším vstupem na Saharu je rokle El Kantara, která je místními nazývána Fouur Es Sahra – Ústí Sahary. Pohled z tohoto místa je skutečně úchvatný. Nekonečné masy písku, které vám vyrazí dech, mohutné duny, mezi kterými se prohání vítr a zvedá mračna lehkého písku do vzduchu. Smrt a ticho, tak by mohla Sahara působit. Ale zdání klame. Sahara má vskutku co nabídnout.

Zajímavá místa Sahary

Sahara je zemí muslimů. Proto se není čemu divit, že téměř všechna města a památky budou orientálního stylu. Laghouat – město přesných geometrických tvarů. Města sekty Mozabitů, která v těchto částech Sahary žije, jsou dominantní především minaretem se čtyřmi věžičkami.

Zlatý klíč k poušti, to je Ouargla. Minaret, který je okrasou tohoto místa, patří sektě Malekitů. Můžete si zde zakoupit tradiční výrobky a unikáty, které Sahara může nabídnout. Dále v poušti leží El Goléa – Perla pouště nebo také Kouzelná oáza. Bujná zeleň živená zdrojem vody, který je na Saharu až překvapivě mohutný, se tu rozprostírá kolem dokola. Z ní vyčnívá zachovalá stará pevnost, kterou můžete navštívit a poznat tak způsob pouštního obranného systému.

Sahara skrývá ve svém nitru daleko více památek a krásných míst. Pokud byste je chtěli všechny poznat, museli byste se sblížit s místními obyvateli, nebo si najmout kvalitního průvodce, který Saharu zná jako své boty. Jedině tak proniknete pod tvrdou a nemilosrdnou slupku pouště, která třídí zrno od plev, tříbí charaktery a zoceluje lidská těla a mysl. Sahara je prostě svá. Buď ji můžete přijmout za svou, nebo s ní bojovat, jiná možnost tu není.

Tip na výlet

Z městečka Douz se můžete s karavanou velbloudů vydat do této říše nekonečného písku a vyzkoušet si jak jízdu na velbloudovi, tak zažít třeba i neopakovatelný západ slunce nad Saharou. Uvidíte nádherné a mohutné písečné duny a okusíte drsné a nevybíravé podmínky života v poušti.

foto
pata
Aira GROUP, Outsourcing IT, zásady ochrany osobních údajů