Oázy Gafsa, Gabes, Nefta, Tozeur

Obrovským lákadlem jsou pro turisty také oázy. Ať už pouštní, nebo ty horské. V oázách Gafsa, Gabes, Nefta nebo Tozeur poznáte, jak moc v těchto, jinak nehostinných oblastech znamená stín, voda a trocha úrodné půdy pro pěstování datlí a dalších potravin nebo ovoce. Každá z těchto jmenovaných oáz je zcela jiná. Gafsa je vstupní branou k horským oázám poblíž solného jezera El Jerid. Oáza Gabes leží přímo na mořském pobřeží, vedle statisíce palem zde rostou pomerančovníky a broskvoně. Známé je výrobou henny.

Tunisko a oázy

Tunisko a oázy. To prostě patří k sobě. Kdo by si neuměl představit oázu na poušti, tak buď málo četl nebo nemá žádnou představivost. Oáza je fyzický důkaz nezměrné síly přírody, která se pomocí malého pramínku vody dokáže osvobodit z písečného sevření a vyrazit na povrch, kde se ukáže osamělým cestovatelům jako kousek ráje.

Tunisko je jimi známé, ale oázy nejsou pokaždé stejné. Někdy uvidíte dvě tři palmy, někdy jimi neprojdete ani za den, jak jsou rozlehlé. Oázy ale neposkytují útočiště žíznivým a unaveným. Lidé, kteří tu žijí umějí dokonale hospodařit s vodou a zavedli i nové zemědělské techniky, které se jinde v Tunisku nevyskytují (třípásmová vegetace)

Gafsa

Doslova vstupní branou k oázám se stalo město Gafsa. Má tu počátek i cesta vedoucí k horským oázám. Gafsa má své kořeny již v římské době, kdy byla označována jako křižovatka mezi zemí datlí a zemí obilí. Nynější rozvoj města zapříčinila těžba a zpracování fosfátů. Gafsa navíc vlastní z římské doby lázně a bazény, které jsou napájeny teplými prameny pramenícími v okolí. Právě tyto stavby se staly obrovským lákadlem a Gafsa tak má celoročně příjem z těchto „atrakcí“. Stále ale nejvíce peněz vydělává samotná oáza Gafsa. Pod šikovnýma rukama řemeslníků se přeměnila v turistický ráj. Do oáz jezdí červený vláček, ve kterém si budete připadat jako na Divokém západě.

Počasí Gafsa

Click for Gafsa, Tunisia Forecast

Gabes

Není oáza jako oáza a Gabes to plně potvrzuje. Gabes totiž leží na pobřeží moře. Prvního osídlení se jí dostalo již z fénické doby, ze které se dochovaly památky svědčící o šikovnosti tehdejších obyvatel. V dnešní době se v moderním světě spojují dvě slova – henna a Gabes. Právě pro hennu je Gabes tolik známá a vyhledávaná. A nejen pro ni. Datlové palmy jsou tu mnohem větší a celistvější než v jiných oázách a staly se hlavním zdrojem obživy místních obyvatel. Gafsa ale také oplývá pomerančovníky, broskvoněmi a granátovníky.

Nefta

Nefta – perla Jeridu je jednou z nejkrásnějších oáz, jakou může Tunisko nabídnout. Někdo říká, že pokud chcete vidět alespoň malý kousek ráje, Nefta je to pravé místo pro Vás. Tisíc pramenů živí půl milionu palem, které zastiňují celou oázu a poskytují tak milosrdný stín před spalujícím sluncem. Nefta má i duchovní ráz díky 150 mešitám. Okolí stojící domy jsou vyzdobeny mozaikou z cihel různých odstínů barev – od hnědé po růžovou.

Tozeur

Tozeur se stal bezmála světovým pojmem. Často můžete slyšet toto slovní spojení: Tozeur – datle nebo také Tozeur – Prsty světla. Tyto datle jsou vyhlášeny nejlepšími na světě. Tozeur byl zprvopočátku obýván Numiďany. Nakonec ale byla obsazena Cesarovou armádou, který z ní udělal město pro své legie. Nejenom plody země, ale i strategická poloha na křižovatce cest pozvedla Tozeur na výslunní mezi oázami. Význam oázy Tozeur rychle rostl. Bylo zde vybudováno tržiště, obchody… ale skvostem, který se v celém Tunisku nevidí, bylo vybudování letiště. Tozeur i v tomto drží svoje privilegium. Jako jediná oáza s letištěm v Tunisku. Pro turisty se tím otevřela velice snadná doprava na tato místa. Mohou si zde prohlédnout množství muzeí, mešit a poddat se lidovým tradicím, které v celém Tozeur vládnou.

Počasí Tozeur

Click for Tozeur, Tunisia Forecast

foto
pata
Aira GROUP, Outsourcing IT, zásady ochrany osobních údajů